A Science on Stage leírása és története
A Science on Stage fesztiválok általános leírása
A Science on Stage fesztiválokat kétévente, – páratlan években – szervezik, más-más vendéglátó országban. Ezeken a 3,5 napos rendezvényeken Európa minden tájáról jövő kb. 350 általános és középiskolai tanár mutatja be legjobb, innovatív tanítási ötleteit kiállítási standokon, műhelyeken és színpadi előadásokon. A fesztiválok – és a Science on Stage Europe – alapelve: “tanároktól tanároknak“. Az egyes országok – a lakosság létszáma alapján megállapított – kvóta alapján delegálhatnak résztvevőket. A delegáltakat a rendező ország vendégül látja a fesztivál idejére, azaz a szállás- és étkezési költségeiket fedezi. Magyarország kvótája 7 főből áll. Kivételt képez a következő, 2017-es fesztivál, amelynek a rendezési jogát Debrecen nyerte el. Itt Magyarországról 70 tanár vehet részt 40 projekttel, mivel mi leszünk a házigazdák. A fesztiválok hivatalos nyelve az angol, a résztvevő tanároktól legalább alapfokú, angol nyelven való kommunikációs készséget várnak el. A delegáltakat a 25 ország saját, nemzeti fesztiváljain választja ki a bemutatott természettudományos (biológia, kémia, fizika), műszaki-informatikai és matematikai oktatási projektjeik alapján. A nemzeti fesztiválokat a nemzetközi fesztivált megelőző páros évben rendezik meg a résztvevő országokban.
A fesztiválokon a projektek a “vezértémák” szerint csoportosíthatók. A 2017-es debreceni fesztivál vezértémái a következők:
- – Természettudomány a legfiatalabbak számára
Projektek óvodai és általános iskolás gyerekeknek.
- – Természettudomány és környezet
Olyan projektek, amelyek környezetvédelmi, egészségügyi és fenntarthatósági kérdéseket vizsgálnak a természettudományok segítségével.
- – IKT a természettudományos oktatásban
Projektek, amelyek az információs és kommunikációs technológiákat használják a tanteremben.
- – A befogadó Tudomány
Természettudományos projektek, amelyek a társadalmi-gazdasági, nemi és kulturális egyenlőtlenségekkel foglalkoznak.
- – Együttműködések a természettudományos oktatás érdekében
Projektek, amelyeket iskolák az iparral vagy az egyetemmel együttműködve dolgoztak ki.
- – Alacsony költségű tudomány
Egyszerű és kis költségű projektek, amelyek mindenki által könyen megvalósíthatók.
- – Közös projektek
Projektek, amelyeket különböző országok tanárai dolgoztak ki együttműködés keretében, akik közül legalább az egyik részt vett egy előző fesztiválon.
A Science on Stage fesztiválok elemei
Kezdetek, motiváció
A természettudományok iskolai tanításának válsága világméretű probléma, amelyre már jónéhány éve ráébredtek azok az intézmények, ahol a műszaki-tudományos szakemberek utánpótlása miatt aggódnak.
Először a fizikusok léptek. A fizika tanításának érdekesebbé tétele, a közoktatásban résztvevő pedagógusok eszmecseréje, a legjobb módszerek minél szélesebb körben való elterjesztése érdekében rendezték meg 2000-ben az első Physics on Stage fesztivált a svájci-francia határon fekvő CERN kutatóintézet területén. Az első ilyen fesztivál nagy sikere után továbbiak jöttek, majd néhány évvel később a tematikát kiterjesztették a többi természettudományra is: létrejöttek a Science on Stage fesztiválok. Ezeken a fesztiválokon a magyar tanárok nagyon sikeresen szerepeltek, több díjat is hazahoztunk. A fesztiválokra előkészítő hazai válogatókat az Eötvös Loránd Fizikai Társulat szervezte.
Az EU FP6 Keretprogram befejeződése után ezeknek a fesztiváloknak megszűnt az EU támogatása, és ez a hasznos kezdeményezés kihalni látszott. 2008-ban azonban a németek – a német acélipar támogatásával – ismét rendeztek egy ilyen fesztivált Berlinben, majd a legtöbb európai ország részvételével megalakították a Science on Stage Europe szervezetet. Ennek az egyedüli feladata a Science on Stage konferenciák/fesztiválok további megszervezése két évente, minden páratlan évben. A korábbi munkánk nagy elismerése, hogy az öttagú Executive Committee tagjai közé beválasztották Kovách Ádám debreceni fizikust.
A Physics on Stage/Science on Stage fesztiválok története dióhéjban
2000-ben a CERN-ben (Genf/Svájc) volt az első Physics on Stage 2000 fesztivál, az European Science and Technology Week 2000 keretében, az Európai Unió támogatásával.
2002-ben Grenoble-ben jöttek össze Európa fizika tanárai a második alkalommal (Physics on Stage 2002). A fesztivált az Európai Űrkutatási Ügynökség (European Space Agency, ESA) szervezte és szponzorálta.
2003-ban Nordvijk (Hollandia) adott otthont a Physics on Stage 2003 fesztiválnak. A fesztivált az Európai Unió támogatta.
2005 novemberében ismét a CERN területén rendezték meg az első olyan fesztivált (Science on Stage 2005), ahol már nemcsak a fizika, hanem valamennyi természettudományos terület képviseltette magát. Ezt a fesztivált is az Európai Unió támogatásával szervezték meg.
2007 áprilisában Grenoble volt a helyszíne a második, Science on Stage 2007 fesztiválnak. A fesztivál támogatói az Európai Unió, mint főtámogató mellett az ESFR (Európai Szinkrotron) és az ILL (Institute Laue-Langevin) kutatóintézetek voltak. Ezen a fesztiválon jelentette be az EU biztosa, hogy a továbbiakban az EU anyagi támogatása megszűnik.
2008 okt. 23-26 között rendezték meg a németek az első olyan fesztivált Berlinben (Science on Stage 2008), amelyet egyetlen ország, és annak Science on Stage nemzeti bizottsága szervezett. Az anyagi támogatást a Think Ing, a német fém- és elektronikai ipar (GesamtMetall) mérnök-utánpótlását elősegítő szervezet biztosította.
2009-ben a németek szervezésében, berlini székhellyel és német jog alatt megalakult a Science on Stage Europe civil szervezet, amely alulról építkezve jött létre, és amelynek tagjai az európai országok Science on Stage nemzeti bizottságai. Fő feladata a további Science on Stage fesztiválok szervezése, valamint az európai, természettudományt tanító tanárok további együttműködésének előmozdítása. Ennek a vezető testületében (Steering Committee) Magyarországot Kovách Ádám debreceni fizikus képviseli.
2011 június 16-19 között Koppenhágában volt az első olyan nemzetközi Science on Stage 2011 fesztivál, amelyet már a Science on Stage Europe irányításával szervezett a dán Science on Stage nemzeti bizottság. A fesztivált a dán Oktatási Minisztérium támogatta. 350 tanár vett részt, 27 országból. A fesztivál jelmondata: “Megnyerni a szíveket és elméket” (Winning hearts and minds). A fesztivál hivatalos videója itt nézhető meg.
2013 április 25-28 között Lengyelország és Németország határán fekvő Slubice-ben szervezték az első olyan Science on Stage 2013 fesztivált, amelyet két ország Science on Stage nemzeti bizottsága közösen szervezett. A fesztivál jelmondata: “Lépjük át a határokat a természettudományok tanításában” (Crossing Borders in Science Teaching). A fesztivál hivatalos videója itt nézhető meg.
A 2015. június 17-20 között megtartott Science on Stage 2015 nemzetközi fesztivál helyszíne London, volt. A Nemzetközi Fény Évéhez kapcsolódva a fesztivál jelmondata: “Reflektorfényben a Természettudományok Tanítása” (Illuminating Science Education)
2017-ben a következő Science on Stage 2017 nemzetközi fesztivál rendezési jogát Magyarország nyerte el, Debrecen helyszínnel. A fesztivál jelmondata Gábor Dénes “Találjuk fel a jövőt” mondatához csatlakozva: “Találjuk fel a természettudományok oktatásának jövőjét!” (Inventing the Future of Science Education).